A+ / A-
Mircea Stănescu, fiul jurnalistului Sorin Roşca Stănescu, implicat într-un accident rutier petrecut în circumstanţe dubioase, la sfârşitul anului trecut, s-a sinucis în această seară, împuşcându-se, au declarat surse judiciare.
Mircea Stănescu, fost deputat PSD, urma să fie citat pentru audieri în legătură cu implicarea sa în accidentul de la sfârşitul anului trecut în data de 12 ianuarie.
Sursele citate au declarat că bărbatul a fost găsit împuşcat în cap în locuinţa sa din strada Panduri de avocatul său, Cătălin Dancu. Pistolul folosit a fost găsit în apropierea cadavrului, iar sursele citate au declarat că locuinţa era răvăşită.
În 31 decembrie, procurorii au început urmărirea penală împotriva lui Mircea Stănescu, suspectat a fi autorul accidentului rutier petrecut în noaptea de 27 spre 28 decembrie în zona Barbu Văcărescu din Bucureşti, în urma căruia un bărbat a fost ucis.Iniţial, în acest caz a fost pusă sub acuzare prietena lui Mircea Cuzino Stănescu, cea care şi-a asumat accidentul. Femeia, în vârstă de 38 de ani, a fost acuzată de ucidere din culpă, însă, în urma audierilor martorilor, procurorii au schimbat încadrarea juridică a faptei acesteia în cea de favorizare a infractorului, respectiv a lui Mircea Stănescu.
Anchetatorii îl acuză pe Mircea Stănescu, fost deputat PSD, de ucidere din culpă pentru omorârea bărbatului şi părăsirea locului accidentului.
În seara accidentului, Mircea Stănescu, împreună cu prietena sa, a luat masa în oraş, unde el ar fi consumat băuturi alcoolice, aşa cum au susţinut mai mulţi matori.
Victima - un bărbat în vârstă de 40-45 de ani - traversa strada Alexandru Şerbănescu, în dreptul intersecţiei cu strada Căpâlna, pe trecerea de pietoni, moment în care a fost lovit de maşina Mercedes care l-a proiectat la o distanţă de 20 de metri.
Martori ai accidentului au chemat ambulanţa şi le-au declarat poliţiştilor că la volan se afla un bărbat, şi nu o femeie.
"La momentul la care echipa de cercetare a ajuns la faţa locului a fost găsit autoturismul implicat în accident, iar la volan se afla o femeie de 38 de ani, din Bucureşti. În timpul cercetărilor au fost identificate persoane care urmează să fie audiate în vederea stabilirii împrejurările producerii accidentului", preciza Poliţia Capitalei.
Femeia a fost testată cu aparatul alcooltest, rezultatul fiind zero, după care a fost dusă la INML, unde i s-au recoltat două probe de sânge.
Abia a doua zi, duminică, Mircea Stănescu a fost audiat de poliţişti, în legătură cu accidentul în care maşina înmatriculată pe numele său a accidentat mortal bărbatul. Stănescu a fost audiat duminică dimineaţă, în jurul orei 11, la sediul Brigăzii de Poliţie Rutieră a Capitalei, după care a fost dus la Institutul de Medicină Legală pentru recoltarea de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei.
Mircea Stănescu le-a declarat poliţiştilor că nu el se afla la volanul maşinii în momentul producerii accidentului în urma căruia bărbatul care traversa strada pe trecerea de pietoni a murit.
Conform surselor citate, există martori care afirmă că, imediat după accident, de la volanul maşinii Mercedes ar fi coborât un bărbat, deşi poliţiştii care au sosit la locul accidentului au găsit-o acolo pe prietena lui Stănescu, aceasta susţinând că ea conducea maşina.
Până la momentul transmiterii acestei ştiri, jurnalistul Sorin Roşca Stănescu, tatăl lui Mircea Stănescu, nu a putut fi contactat.
Click pentru a descarca editia electronica a RENASTEREA.
Pentru a o vizualiza, aveti nevoie de Adobe Reader