A+ / A-
Consiliul Român de Cricket a organizat, astăzi, la Arena Viola, în colaborare cu Inspectoratul Şcolar Judeţean Timiş şi cu sprijinul Banat Lions Cricket Club, o acţiune de mediatizare a acestui sport în rândul celor mici.
Au participat aproximativ 70 de copii de la mai multe şcoli timişene, unii dintre ei aflându-se la primul contact cu cricketul.
"Disciplina este foarte importantă în acest sport. Cel mai important lucru este să construim caractere", ne-a declarat Rangam Mitra, Chief Executive Officer al Consiliul Român de Cricket, for care vrea să se transforme, peste un an, în federaţie de profil.
Micuţii practicanţi de cricket prezenţi la evenimentul de astăzi s-au antrenat timp de o oră de jumătate, apoi au urmărit imagini video pentru a înţelege mai bine regulile acestui sport, iar la final au disputat câteva meciuri.
Pentru acţiunea de la Arena Viola a fost contactat şi antrenorul englez Ben Cook.
În România sunt opt cluburi de cricket: patru în Bucureşti, trei în Timişoara şi unul în Cluj-Napoca. Constanţa, Oradea şi Iaşi se pregătesc să se înscrie şi ele pe lista oraşelor din ţara noastră unde se practică acest sport.
Pe Bega, pe lângă amintitul Banat Lions Cricket Club, mai funcţionează Clubul Sportiv al Studenţilor de la Medicină şi Timişoara Titans.
Click pentru a descarca editia electronica a RENASTEREA.
Pentru a o vizualiza, aveti nevoie de Adobe Reader