A+ / A-
"Este adevărat că sunt zile în care se intră ÅŸi cu peste 100 de dosare pe ÅŸedinţă. Anul trecut s-au scos ÅŸase posturi de judecător la TimiÅŸoara, dar numai două s-au ocupat. Judecători, chiar timiÅŸoreni, care ar fi putut să vină la noi au preferat să meargă la instanÅ£ele din Lugoj sau Arad", a afirmat judecătorul Dumitru Hantea, de la Judecătoria TimiÅŸoara.
În ritmul actual de muncă, judecătorii de la TimiÅŸoara nu-ÅŸi permit să intre nici măcar în concediu medical. "La întoarcere, nu ÅŸi-ar mai reveni vreo doi ani, la câte dosare restante s-ar acumula pe perioada absenÅ£ei lor", a explicat Dumitru Hantea motivul pentru care unii judecători intră în sălile de judecată chiar bolnavi.
MagistraÅ£ii timiÅŸoreni spun că pragul de normalitate ar putea fi atins atunci când numărul de dosare va scădea până la 20 pentru o zi de ÅŸedinţă.
SituaÅ£ia de la instanÅ£ele timiÅŸorene este similară cu cea de la parchete. De doi ani, Parchetul de pe lângă Judecătoria TimiÅŸoara este în topul parchetelor din Å£ară, cu cel mai mare număr de dosare soluÅ£ionate pe cap de procuror (peste 1.000).
Click pentru a descarca editia electronica a RENASTEREA.
Pentru a o vizualiza, aveti nevoie de Adobe Reader